Založ si blog

Rast minimálnej mzdy je pozitívnym signálom

Premiér Fico spolu s ministrom práce Richterom včera verejne oznámili zvýšenie minimálnej mzdy z 435 Eur na 480 Eur v roku 2018. Vláda tak môže sama o sebe skonštatovať, že v tejto téme existuje kontinuita s minulým volebným obdobím. Zároveň sa jedná o jeden zo splnených sľubov – presne tak, žabky demokratky od Kisku, aj vláda vie plniť sľuby.

Často sa stretávam s názorom, že sa makroekonomické veličiny na Slovensku vyvíjajú viac ako dobre. Spolu s tým ale často príde dodatok, že ľudia tieto pozitívne tendencie vo vývoji ekonomiky nepociťujú. Ja by som si dovolil s týmto názorom zásadne nesúhlasiť.

Práve sociálne balíčky a minimálna mzda sú témami, ktoré sa často stávajú terčom výsmechu rôznych opozičných politikov a od nich závislých mladých liberálov v mestských kaviarňach. Áno, títo ľudia majú väčšinou všetkého dostatok. Do politiky strkajú nos buď preto, aby si uľahčovali podnikanie, alebo preto, aby mali okrem peňazí aj moc, po ktorej túži veľa bohatších ľudí, ktorí už nevedia čo so sebou.

Milá kaviareň, my všetci dobre vieme, že vás sa kroky zo sociálnych balíčkov moc nedotýkajú. Ako by sa aj mohli. Snáď by ste nechceli, aby sa vláda snažila pomáhať predovšetkým vám? To je až smiešne. Vyplakávate, že čo podnikatelia, čo živnostníci – no uvedomme si jedno. Ak nebude fungovať tá najslabšia skupina obyvateľov, resp. ak sa jej objem bude zväčšovať, tak kto si kúpi tie vaše fantastické produkty a služby, ktoré ponúkate? Už len z tohto dôvodu by malo byť aj vo vašom záujme, aby bola čo najväčšia časť obyvateľstva schopná fungovať na trhu.

Nárast minimálnej mzdy je naozaj nezanedbateľný. Od roku 2006 do roku 2017, teda v období, ktoré napríklad taká Remišová rada označuje za čierne a neúspešné, sa minimálna mzda zvýšila takmer o 90 %, čo naozaj nie je zanedbateľné. Remišová by skôr mala hovoriť o tom, že o koľko sa zvýšila minimálna mzda počas Radičovej vlády, pretože o návrat podobného zlepenca sa opozícia snaží. Zistenie? Zistila by, že pani profesorka spolu so svojimi pravicovými kávičkárskymi ministrami na ľudí totálne kašlala.

Sociálne balíčky a navyšovanie minimálnej mzdy sú podľa mojej mienky dva zásadné prostriedky, pomocou ktorých vláda pretavuje ekonomický vývoj do bežného života ľudí, dosť výrazne.

Odznačiky z RTVS by mali odísť z verejnoprávneho priestoru

26.04.2018

Vždy som si predstavoval, že byť novinárom vo verejnoprávnej televízii predstavuje celkom slušnú dávku zodpovednosti – či už sa jedná o ľudí priamo na kamerách, alebo hovoríme o ľuďoch, viac »

Slušní Slováci? Slušní nie, zorientovaní určite nie

16.04.2018

Včera som čítal jeden rozhovor so psychológom, ktorý sa vyjadroval k sloganu „za slušné Slovensko“. Musím aj ja uznať, že z marketingového hľadiska je to geniálne. O to viac však treba viac »

Kričiaci herci a ich odborné predpoklady

12.04.2018

Kramár, Kemka, alebo Stanke. To sú príklady hercov, ktorí sú v poslednej dobe nie len verejne, ale dá sa povedať, že až politicky aktívni. Ich „čisté“ úmysly sú pri pohľade na celkový viac »

dialnica D1 Hubova - Ivachnova

Stavba úseku D1 stojí, dialničiari a primátor sa navzájom obviňujú

26.04.2018 18:13

Postoj Ružomberku k úseku Hubová - Ivachnová je podľa NDS "zmätočný", primátor mesta označuje konanie diaľničiarov za "absurdné".

železnice, koľaje, vlak

Zvolen a Šahy po rokoch spoja osobné vlaky

26.04.2018 18:05

Na 74-kilometrovej železničnej trati 15 rokov chodili len nákladné vlaky. Teraz sa tam má vrátiť osobná vlaková doprava.

Škoda Karoq - 2017

Škodovky majú vyrábať aj v Nemecku, české fabriky nestíhajú

26.04.2018 17:31

Česká automobilka Škoda Auto bude časť produkcie vyrábať v nemeckom Osnabrücku, povedal riaditeľ firmy Bernhard Maier.

South Korea Koreas Summit

Summit Kóreí je aj predkrm pre Trumpa

26.04.2018 17:30

Diktátor Kim Čong-un ako prvý severokórejský líder od 50. rokov minulého storočia zavíta na územie južného suseda.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 105
Celková čítanosť: 345835x
Priemerná čítanosť článkov: 3294x

Autor blogu

Kategórie

Odkazy