Založ si blog

Rast minimálnej mzdy je pozitívnym signálom

Premiér Fico spolu s ministrom práce Richterom včera verejne oznámili zvýšenie minimálnej mzdy z 435 Eur na 480 Eur v roku 2018. Vláda tak môže sama o sebe skonštatovať, že v tejto téme existuje kontinuita s minulým volebným obdobím. Zároveň sa jedná o jeden zo splnených sľubov – presne tak, žabky demokratky od Kisku, aj vláda vie plniť sľuby.

Často sa stretávam s názorom, že sa makroekonomické veličiny na Slovensku vyvíjajú viac ako dobre. Spolu s tým ale často príde dodatok, že ľudia tieto pozitívne tendencie vo vývoji ekonomiky nepociťujú. Ja by som si dovolil s týmto názorom zásadne nesúhlasiť.

Práve sociálne balíčky a minimálna mzda sú témami, ktoré sa často stávajú terčom výsmechu rôznych opozičných politikov a od nich závislých mladých liberálov v mestských kaviarňach. Áno, títo ľudia majú väčšinou všetkého dostatok. Do politiky strkajú nos buď preto, aby si uľahčovali podnikanie, alebo preto, aby mali okrem peňazí aj moc, po ktorej túži veľa bohatších ľudí, ktorí už nevedia čo so sebou.

Milá kaviareň, my všetci dobre vieme, že vás sa kroky zo sociálnych balíčkov moc nedotýkajú. Ako by sa aj mohli. Snáď by ste nechceli, aby sa vláda snažila pomáhať predovšetkým vám? To je až smiešne. Vyplakávate, že čo podnikatelia, čo živnostníci – no uvedomme si jedno. Ak nebude fungovať tá najslabšia skupina obyvateľov, resp. ak sa jej objem bude zväčšovať, tak kto si kúpi tie vaše fantastické produkty a služby, ktoré ponúkate? Už len z tohto dôvodu by malo byť aj vo vašom záujme, aby bola čo najväčšia časť obyvateľstva schopná fungovať na trhu.

Nárast minimálnej mzdy je naozaj nezanedbateľný. Od roku 2006 do roku 2017, teda v období, ktoré napríklad taká Remišová rada označuje za čierne a neúspešné, sa minimálna mzda zvýšila takmer o 90 %, čo naozaj nie je zanedbateľné. Remišová by skôr mala hovoriť o tom, že o koľko sa zvýšila minimálna mzda počas Radičovej vlády, pretože o návrat podobného zlepenca sa opozícia snaží. Zistenie? Zistila by, že pani profesorka spolu so svojimi pravicovými kávičkárskymi ministrami na ľudí totálne kašlala.

Sociálne balíčky a navyšovanie minimálnej mzdy sú podľa mojej mienky dva zásadné prostriedky, pomocou ktorých vláda pretavuje ekonomický vývoj do bežného života ľudí, dosť výrazne.

Šefčovič môže predstavovať rovnováhu v spoločnosti, Mistrík nie

15.01.2019

Sledovať médiá a opozíciu v týchto dňoch, to je pomaly lepšie, ako keby v kinách vyšiel nový Harry Potter. Od oznámenia pravdepodobnej kandidatúry Maroša Šefčoviča na prezidenta SR, je viac »

Šefčovič má kvality a vlastnosti dobrého prezidenta

11.01.2019

Nezaujatý a poctivý volič sa pri týchto prezidentských voľbách doteraz pravdepodobne obával o svoju voľbu v marcových prezidentských voľbách. Kandidáti naozaj nevyzerali veľmi príťažlivo, viac »

Sulík a Kočner – dvojica s vplyvom

06.12.2018

Dnes doobeda som s nechuťou zastihol článok o nahrávke Gorila, ktorej originál mal vlastniť podnikateľ Kočner a ktorý mal ukázať, resp. prehrať, vtedajšiemu predsedovi parlamentu Richardovi viac »

Denisa Saková

Následky snehovej kalamity mohli byť miernejšie, tvrdí Saková

20.01.2019 13:51

Saková uviedla, že práce sa v súčasnosti orientujú na odvážanie snehu z postihnutých obcí, čo je aj prevencia pred povodňami.

Polícia vyšetruje výbuch nálože v severoírskom meste Londonderry

20.01.2019 13:44

Severoírska polícia z útoku podozrieva hnutie "Nová IRA" a v tejto súvislosti už zadržala dve osoby.

taxi, uber, taxislužby

VIDEO: Taxíky po novom bez poistky a taxametrov

20.01.2019 13:00

Fungovanie klasických taxislužieb čakajú zmeny.

prezidentsky palac

Dohoda o spoločnom kandidátovi na prezidenta je stále možná, tvrdia zástupcovia opozície

20.01.2019 12:58

Hlásia sa tiež k tomu, aby demokratickú opozíciu reprezentoval silný spoločný kandidát.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 115
Celková čítanosť: 407862x
Priemerná čítanosť článkov: 3547x

Autor blogu

Kategórie

Odkazy