Založ si blog

Rast minimálnej mzdy je pozitívnym signálom

Premiér Fico spolu s ministrom práce Richterom včera verejne oznámili zvýšenie minimálnej mzdy z 435 Eur na 480 Eur v roku 2018. Vláda tak môže sama o sebe skonštatovať, že v tejto téme existuje kontinuita s minulým volebným obdobím. Zároveň sa jedná o jeden zo splnených sľubov – presne tak, žabky demokratky od Kisku, aj vláda vie plniť sľuby.

Často sa stretávam s názorom, že sa makroekonomické veličiny na Slovensku vyvíjajú viac ako dobre. Spolu s tým ale často príde dodatok, že ľudia tieto pozitívne tendencie vo vývoji ekonomiky nepociťujú. Ja by som si dovolil s týmto názorom zásadne nesúhlasiť.

Práve sociálne balíčky a minimálna mzda sú témami, ktoré sa často stávajú terčom výsmechu rôznych opozičných politikov a od nich závislých mladých liberálov v mestských kaviarňach. Áno, títo ľudia majú väčšinou všetkého dostatok. Do politiky strkajú nos buď preto, aby si uľahčovali podnikanie, alebo preto, aby mali okrem peňazí aj moc, po ktorej túži veľa bohatších ľudí, ktorí už nevedia čo so sebou.

Milá kaviareň, my všetci dobre vieme, že vás sa kroky zo sociálnych balíčkov moc nedotýkajú. Ako by sa aj mohli. Snáď by ste nechceli, aby sa vláda snažila pomáhať predovšetkým vám? To je až smiešne. Vyplakávate, že čo podnikatelia, čo živnostníci – no uvedomme si jedno. Ak nebude fungovať tá najslabšia skupina obyvateľov, resp. ak sa jej objem bude zväčšovať, tak kto si kúpi tie vaše fantastické produkty a služby, ktoré ponúkate? Už len z tohto dôvodu by malo byť aj vo vašom záujme, aby bola čo najväčšia časť obyvateľstva schopná fungovať na trhu.

Nárast minimálnej mzdy je naozaj nezanedbateľný. Od roku 2006 do roku 2017, teda v období, ktoré napríklad taká Remišová rada označuje za čierne a neúspešné, sa minimálna mzda zvýšila takmer o 90 %, čo naozaj nie je zanedbateľné. Remišová by skôr mala hovoriť o tom, že o koľko sa zvýšila minimálna mzda počas Radičovej vlády, pretože o návrat podobného zlepenca sa opozícia snaží. Zistenie? Zistila by, že pani profesorka spolu so svojimi pravicovými kávičkárskymi ministrami na ľudí totálne kašlala.

Sociálne balíčky a navyšovanie minimálnej mzdy sú podľa mojej mienky dva zásadné prostriedky, pomocou ktorých vláda pretavuje ekonomický vývoj do bežného života ľudí, dosť výrazne.

Denník N a jeho „anjelská“ osobnosť roka 2017

22.12.2017

Na Denník N ako taký sa veľmi ťažko zvyká. Jeho redakcia a pravidelní čitatelia na mňa pôsobia ako nejaká sekta, ktorá má len 2 ciele – tlačiť Kisku a Progresívne Slovensko do popredia viac »

Matúš Ritomský – ďalšia Kiskova ovečka

16.12.2017

Jeden z mojich predchádzajúcich blogov som venoval Igorovi Tkačenkovi, ktorý úplne bez akéhokoľvek kontextu počas dňa dostal náhlu potrebu kopnúť si do Fica a vyzdvihnúť „božského“ viac »

Jedinečné (možné) nominácie opozície do prezidentských volieb

14.12.2017

Prezidentské voľby sú síce relatívne ďaleko, ale už sa teraz sa začína hovoriť o možných kandidátoch do týchto volieb. Smer je ešte ticho, no prvé mená sa začali objavovať v radoch opozície. viac »

Kosovo Politician Shot

Kto vraždil v Mitrovici? Vyšetrovatelia ukazujú na zločineckú skupinu

23.01.2018 18:23

V hľadáčiku vyšetrovateľov vraždy kosovskosrbského politika Olivera Ivanoviča zo 16. januára sa ocitla zločinecká skupina pôsobiaca na severe Kosova.

Tillerson

Tillerson: Sýrska vláda stále používa chemické zbrane proti ľudu

23.01.2018 18:03

Tillerson reagoval na pondelňajší útok vládnych síl v povstaleckej východnej Ghúte na predmestí Damasku.

Nemocnica, Antolská, parkovanie

Na parkoviskách štátnych nemocníc sa bude môcť naďalej bezplatne parkovať

23.01.2018 17:53

Rezort zdravotníctva to skonštatoval po tom, čo vyhodnotil dotazníky z jednotlivých nemocníc.

USA, škola, streľba

Streľba na strednej škole v Kentucky si vyžiadala jednu obeť

23.01.2018 17:33

Pri streľbe na strednej škole vo vidieckej oblasti amerického štátu Kentucky zomrel jeden človek a viacerí ďalší utrpeli zranenia.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 90
Celková čítanosť: 301719x
Priemerná čítanosť článkov: 3352x

Autor blogu

Kategórie

Odkazy