Založ si blog

Rast minimálnej mzdy je pozitívnym signálom

Premiér Fico spolu s ministrom práce Richterom včera verejne oznámili zvýšenie minimálnej mzdy z 435 Eur na 480 Eur v roku 2018. Vláda tak môže sama o sebe skonštatovať, že v tejto téme existuje kontinuita s minulým volebným obdobím. Zároveň sa jedná o jeden zo splnených sľubov – presne tak, žabky demokratky od Kisku, aj vláda vie plniť sľuby.

Často sa stretávam s názorom, že sa makroekonomické veličiny na Slovensku vyvíjajú viac ako dobre. Spolu s tým ale často príde dodatok, že ľudia tieto pozitívne tendencie vo vývoji ekonomiky nepociťujú. Ja by som si dovolil s týmto názorom zásadne nesúhlasiť.

Práve sociálne balíčky a minimálna mzda sú témami, ktoré sa často stávajú terčom výsmechu rôznych opozičných politikov a od nich závislých mladých liberálov v mestských kaviarňach. Áno, títo ľudia majú väčšinou všetkého dostatok. Do politiky strkajú nos buď preto, aby si uľahčovali podnikanie, alebo preto, aby mali okrem peňazí aj moc, po ktorej túži veľa bohatších ľudí, ktorí už nevedia čo so sebou.

Milá kaviareň, my všetci dobre vieme, že vás sa kroky zo sociálnych balíčkov moc nedotýkajú. Ako by sa aj mohli. Snáď by ste nechceli, aby sa vláda snažila pomáhať predovšetkým vám? To je až smiešne. Vyplakávate, že čo podnikatelia, čo živnostníci – no uvedomme si jedno. Ak nebude fungovať tá najslabšia skupina obyvateľov, resp. ak sa jej objem bude zväčšovať, tak kto si kúpi tie vaše fantastické produkty a služby, ktoré ponúkate? Už len z tohto dôvodu by malo byť aj vo vašom záujme, aby bola čo najväčšia časť obyvateľstva schopná fungovať na trhu.

Nárast minimálnej mzdy je naozaj nezanedbateľný. Od roku 2006 do roku 2017, teda v období, ktoré napríklad taká Remišová rada označuje za čierne a neúspešné, sa minimálna mzda zvýšila takmer o 90 %, čo naozaj nie je zanedbateľné. Remišová by skôr mala hovoriť o tom, že o koľko sa zvýšila minimálna mzda počas Radičovej vlády, pretože o návrat podobného zlepenca sa opozícia snaží. Zistenie? Zistila by, že pani profesorka spolu so svojimi pravicovými kávičkárskymi ministrami na ľudí totálne kašlala.

Sociálne balíčky a navyšovanie minimálnej mzdy sú podľa mojej mienky dva zásadné prostriedky, pomocou ktorých vláda pretavuje ekonomický vývoj do bežného života ľudí, dosť výrazne.

Fico mal pravdu – kvóty sú nezmysel a uznala to už aj Merkelová

13.06.2018

Migračná kríza a snaha o jej riešenie sa počas dlhých rokov jej trvania stala integrálnou súčasťou diskusie v rámci EÚ. Netreba však zabúdať, že je to téma, ktorá jednoznačne rozdeľuje viac »

Prezident Kiska ako daňový podvodník

24.05.2018

Prezident Andrej Kiska nie len, že klamal všetkým občanom, ale ešte aj klamal štát a zároveň oberal o peniaze všetkých občanov prostredníctvom daňových podvodov. Kiska mal pred prezidentskými viac »

Kaliňák na prezidenta?

18.05.2018

Zdá sa to samo o sebe ako šialená myšlienka, no možno nie až tak nereálna. Niekto by to celé možno považoval za až príliš nereálny príbeh, no skúste si predstaviť, že by ho Smer-SD reálne viac »

peniaze, up, love,

Rast minimálnej mzdy ťahá ľudí z hmotnej núdze

15.10.2018 13:00

Pre prudký rast minimálnej mzdy sa na Slovensku posledné roky čoraz viac oplatí pracovať aj chudobným ľuďom.

rebeli, povstalci, idlib, sýria

Šéf sýrskej diplomacie Mualim: Rusko zhodnotí prímerie v provincii Idlib

15.10.2018 12:49

V rámci dohody už povstalecké skupiny stiahli z nárazníkovej zóny ťažké zbrane.

Mýto, kamión

Mýto v septembri vynieslo 18 miliónov eur

15.10.2018 12:46

Vodiči nákladných áut uhradili v septembri tohto roka za jazdu po spoplatnených úsekoch ciest na mýte 18,09 milióna eur.

burza, akcie, ruka, investovanie

Trhy varujú, že môže byť horšie

15.10.2018 12:00

Pády akcií signalizujú, že časy obrovských ziskov akciových indexov sú zrejme preč a investori nemôžu rátať s výnosmi 20 percent za rok.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 110
Celková čítanosť: 380966x
Priemerná čítanosť článkov: 3463x

Autor blogu

Kategórie

Odkazy