Založ si blog

Zmrazovanie platov poslancov nebude, ale fakticky sa takmer nezvýšia

Ak by sme dnes mali vládu pravicového zlepenca, asi by bola situácia takáto: vládne strany by medzi sebou nekomunikovali, cez médiá by si posielali nepríjemné odkazy a čoskoro by sme boli svedkami ďalšieho pádu pravicovej vlády. Nemusíme chodiť ani veľmi do histórie, keďže presne takto padla Radičovej vláda, vďaka nedostatočnej komunikácii a ako dôsledok nedohodnutých pravidiel.

Súčasná koalícia nie je bez problémov, ale oproti minulým pravicovým zlepencom existujú zásadné rozdiely. Vládna kríza vždy trvá kratšie, politici medzi sebou minimálne komunikujú cez médiá a oveľa viac osobne a v neposlednom rade sa spoločným úsilím v obidvoch krízach podarilo nájsť riešenie uspokojivé pre všetky zúčastnené strany. Tentokrát sa jednalo o roztržku medzi Smerom a Mostom-Híd.

Zo začiatku to vyzeralo zle, ale vzhľadom na viaceré skutočnosti by som sa priklonil skôr k názoru, že sa pod to podpísali médiá. Tie už písali rôzne katastrofické scenáre v podobe predčasných volieb, odstúpenia premiéra a tak podobne. Skutočnosť je však taká, že kde sa nájde spoločná reč, tam sa nájde aj riešenie.

Smeru išlo v princípe o to, aby sa platy poslancov nezvýšili o výraznú čiastku a netrval nutne na slovese „zmraziť“. Mostu na strane druhej vadilo zmrazenie, avšak netrval nutne na navýšení platov o výraznú čiastku. Symbolické navýšenie je veľmi kompromisným riešením pre všetky vládne strany, ale v prvom rade pre občanov, ktorí sa nebudú musieť pozerať na to, ako si politici zvyšujú platy o 1000 Eur.

Výsledkom tohto menšieho konfliktu je pravdepodobne opäť silnejšia koalícia, preukázanie príkladnej akcieschopnosti a veľmi správny kompromis. Opozícia do toho zasahuje, ale nie konštruktívne – jediným cieľom je pošpiniť vládne strany. Škoda, keby sa dalo s opozíciou konštruktívne komunikovať, možno by sa dokonca mohla aj zapojiť do diskusie.

Galkove spravodajské hry

13.02.2018

Bývalý minister obrany Galko si za svoju hlavnú kauzu na ministerstve obrany vyslúžil prezývku „galfón“, ktorá zdá sa vystihuje jeho pôsobenie v rezorte. Jemná paranoja je typická pre všetkých viac »

Byť niekoho rodinným príslušníkom ako keby bolo trestné

08.02.2018

Novým členom Rady pre vysielanie a rentransmisiu je Milan Blaha – áno, otec poslanca NR SR Ľuboša Blahu. Ale pokiaľ sa nemýlim, nie je to choroba, nie? Byť rodinným príslušníkom známeho viac »

Denník N bojuje za Kisku ako sa len dá

01.02.2018

Denník N v bitke za svojho obľúbeného prezidenta bojuje zo všetkých síl. Kde sa stráca objektivita médií? Prečo sa nedá spoľahnúť na to, že novinári sú profesionáli. Takmer vždy, keď viac »

Volkswagen Touareg

Nemecká polícia považuje zákazy vjazdu dízlov za nevymáhateľné

18.02.2018 18:50

V Nemecku sa diskutuje o možnosti zaviesť zákaz vjazdu starších dízlových vozidiel do miest. Predstavitelia policajných odborov to považujú za nevymáhateľné.

hamáček

Českí sociálni demokrati majú nového predsedu, delegáti zvolili Jana Hamáčka

18.02.2018 18:36

Delegáti mimoriadneho 40. zjazdu Českej strany sociálnodemokratickej zvolili za jej nového šéfa podpredsedu Poslaneckej snemovne Parlamentu ČR Jana Hamáčka.

fico

Fico chystá zmeny, chce iný spôsob riadenia Smeru, skončiť majú viacerí krajskí predsedovia

18.02.2018 17:51

Slovenský premiér a šéf Smeru Robert Fico vystúpil v Hradci Králové na mimoriadnom 40. zjazde Českej strany sociálnodemokratickej.

Chevrolet Bolt EV - 2017

Tesla mešká s Modelom 3, frustrovaní zákazníci hľadajú alternatívu

18.02.2018 17:48

Potenciálni kupci neustále odkladaného modelu Tesla 3 sa obávajú, že pre zdržania by mohli zmeškať daňové úľavy. Preto začali hľadať alternatívy.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 95
Celková čítanosť: 314022x
Priemerná čítanosť článkov: 3305x

Autor blogu

Kategórie

Odkazy