Založ si blog

Zmrazovanie platov poslancov nebude, ale fakticky sa takmer nezvýšia

Ak by sme dnes mali vládu pravicového zlepenca, asi by bola situácia takáto: vládne strany by medzi sebou nekomunikovali, cez médiá by si posielali nepríjemné odkazy a čoskoro by sme boli svedkami ďalšieho pádu pravicovej vlády. Nemusíme chodiť ani veľmi do histórie, keďže presne takto padla Radičovej vláda, vďaka nedostatočnej komunikácii a ako dôsledok nedohodnutých pravidiel.

Súčasná koalícia nie je bez problémov, ale oproti minulým pravicovým zlepencom existujú zásadné rozdiely. Vládna kríza vždy trvá kratšie, politici medzi sebou minimálne komunikujú cez médiá a oveľa viac osobne a v neposlednom rade sa spoločným úsilím v obidvoch krízach podarilo nájsť riešenie uspokojivé pre všetky zúčastnené strany. Tentokrát sa jednalo o roztržku medzi Smerom a Mostom-Híd.

Zo začiatku to vyzeralo zle, ale vzhľadom na viaceré skutočnosti by som sa priklonil skôr k názoru, že sa pod to podpísali médiá. Tie už písali rôzne katastrofické scenáre v podobe predčasných volieb, odstúpenia premiéra a tak podobne. Skutočnosť je však taká, že kde sa nájde spoločná reč, tam sa nájde aj riešenie.

Smeru išlo v princípe o to, aby sa platy poslancov nezvýšili o výraznú čiastku a netrval nutne na slovese „zmraziť“. Mostu na strane druhej vadilo zmrazenie, avšak netrval nutne na navýšení platov o výraznú čiastku. Symbolické navýšenie je veľmi kompromisným riešením pre všetky vládne strany, ale v prvom rade pre občanov, ktorí sa nebudú musieť pozerať na to, ako si politici zvyšujú platy o 1000 Eur.

Výsledkom tohto menšieho konfliktu je pravdepodobne opäť silnejšia koalícia, preukázanie príkladnej akcieschopnosti a veľmi správny kompromis. Opozícia do toho zasahuje, ale nie konštruktívne – jediným cieľom je pošpiniť vládne strany. Škoda, keby sa dalo s opozíciou konštruktívne komunikovať, možno by sa dokonca mohla aj zapojiť do diskusie.

Šefčovič môže predstavovať rovnováhu v spoločnosti, Mistrík nie

15.01.2019

Sledovať médiá a opozíciu v týchto dňoch, to je pomaly lepšie, ako keby v kinách vyšiel nový Harry Potter. Od oznámenia pravdepodobnej kandidatúry Maroša Šefčoviča na prezidenta SR, je viac »

Šefčovič má kvality a vlastnosti dobrého prezidenta

11.01.2019

Nezaujatý a poctivý volič sa pri týchto prezidentských voľbách doteraz pravdepodobne obával o svoju voľbu v marcových prezidentských voľbách. Kandidáti naozaj nevyzerali veľmi príťažlivo, viac »

Sulík a Kočner – dvojica s vplyvom

06.12.2018

Dnes doobeda som s nechuťou zastihol článok o nahrávke Gorila, ktorej originál mal vlastniť podnikateľ Kočner a ktorý mal ukázať, resp. prehrať, vtedajšiemu predsedovi parlamentu Richardovi viac »

Denisa Saková

Následky snehovej kalamity mohli byť miernejšie, tvrdí Saková

20.01.2019 13:51

Saková uviedla, že práce sa v súčasnosti orientujú na odvážanie snehu z postihnutých obcí, čo je aj prevencia pred povodňami.

Polícia vyšetruje výbuch nálože v severoírskom meste Londonderry

20.01.2019 13:44

Severoírska polícia z útoku podozrieva hnutie "Nová IRA" a v tejto súvislosti už zadržala dve osoby.

taxi, uber, taxislužby

VIDEO: Taxíky po novom bez poistky a taxametrov

20.01.2019 13:00

Fungovanie klasických taxislužieb čakajú zmeny.

prezidentsky palac

Dohoda o spoločnom kandidátovi na prezidenta je stále možná, tvrdia zástupcovia opozície

20.01.2019 12:58

Hlásia sa tiež k tomu, aby demokratickú opozíciu reprezentoval silný spoločný kandidát.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 115
Celková čítanosť: 407828x
Priemerná čítanosť článkov: 3546x

Autor blogu

Kategórie

Odkazy