Založ si blog

Zmrazovanie platov poslancov nebude, ale fakticky sa takmer nezvýšia

Ak by sme dnes mali vládu pravicového zlepenca, asi by bola situácia takáto: vládne strany by medzi sebou nekomunikovali, cez médiá by si posielali nepríjemné odkazy a čoskoro by sme boli svedkami ďalšieho pádu pravicovej vlády. Nemusíme chodiť ani veľmi do histórie, keďže presne takto padla Radičovej vláda, vďaka nedostatočnej komunikácii a ako dôsledok nedohodnutých pravidiel.

Súčasná koalícia nie je bez problémov, ale oproti minulým pravicovým zlepencom existujú zásadné rozdiely. Vládna kríza vždy trvá kratšie, politici medzi sebou minimálne komunikujú cez médiá a oveľa viac osobne a v neposlednom rade sa spoločným úsilím v obidvoch krízach podarilo nájsť riešenie uspokojivé pre všetky zúčastnené strany. Tentokrát sa jednalo o roztržku medzi Smerom a Mostom-Híd.

Zo začiatku to vyzeralo zle, ale vzhľadom na viaceré skutočnosti by som sa priklonil skôr k názoru, že sa pod to podpísali médiá. Tie už písali rôzne katastrofické scenáre v podobe predčasných volieb, odstúpenia premiéra a tak podobne. Skutočnosť je však taká, že kde sa nájde spoločná reč, tam sa nájde aj riešenie.

Smeru išlo v princípe o to, aby sa platy poslancov nezvýšili o výraznú čiastku a netrval nutne na slovese „zmraziť“. Mostu na strane druhej vadilo zmrazenie, avšak netrval nutne na navýšení platov o výraznú čiastku. Symbolické navýšenie je veľmi kompromisným riešením pre všetky vládne strany, ale v prvom rade pre občanov, ktorí sa nebudú musieť pozerať na to, ako si politici zvyšujú platy o 1000 Eur.

Výsledkom tohto menšieho konfliktu je pravdepodobne opäť silnejšia koalícia, preukázanie príkladnej akcieschopnosti a veľmi správny kompromis. Opozícia do toho zasahuje, ale nie konštruktívne – jediným cieľom je pošpiniť vládne strany. Škoda, keby sa dalo s opozíciou konštruktívne komunikovať, možno by sa dokonca mohla aj zapojiť do diskusie.

Prezident Kiska ako daňový podvodník

24.05.2018

Prezident Andrej Kiska nie len, že klamal všetkým občanom, ale ešte aj klamal štát a zároveň oberal o peniaze všetkých občanov prostredníctvom daňových podvodov. Kiska mal pred prezidentskými viac »

Kaliňák na prezidenta?

18.05.2018

Zdá sa to samo o sebe ako šialená myšlienka, no možno nie až tak nereálna. Niekto by to celé možno považoval za až príliš nereálny príbeh, no skúste si predstaviť, že by ho Smer-SD reálne viac »

Andrej Kiska ako prezident skončí

16.05.2018

Andrej Kiska len pred pár hodinami oznámil, že sa nebude uchádzať o hlasy voličov v nachádzajúcich voľbách. Liberálne stádo tak trochu stíchlo a k téme sa moc nevyjadruje. Fakticky dúfajú, viac »

George HW Bush

Georgea Busha staršieho opäť hospitalizovali

27.05.2018 21:20

93-ročný Bush starší trpí formou Parkinsonovej choroby a často ho trápia zápaly pľúc a ďalšie infekcie.

Giuseppe Conte

Populisti vládu v Taliansku nezostavia, prezident odmietol euroskeptika

27.05.2018 20:54, aktualizované: 22:00

Hovorí sa o predčasných parlamentných voľbách, ktoré by mohli byť už v októbri.

utečenci, Grécko

Španielsko počas víkendu zachránilo vyše 500 migrantov

27.05.2018 19:30

Počet migrantov, ktorí sa plavia cez Stredozemné more do Španielska, v posledných rokoch výrazne vzrástol, zatiaľ čo poklesol ich prílev do Talianska a Grécka.

Jemen, americké námorníctvo

Americké vojenské lode preplávali okolo sporných čínskych ostrovov

27.05.2018 18:31

Čína udalosť označila za provokáciu.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 109
Celková čítanosť: 361567x
Priemerná čítanosť článkov: 3317x

Autor blogu

Kategórie

Odkazy