Nedostatok plynu z Ruska? Možno bude aj horšie. . .

23. októbra 2014, Roman Novák, Nezaradené

Informácie o postupnom znižovaní dodávok plynu ľudia vnímajú s pokojom a informácie o poklese dodávok o 20 % aj 50 % považujú len za čísla. Vo svojej podstate majú pravdu, pretože v súčasnosti sa znižovanie dodávok pre spoločnosti a domácnosti nedotkne ani množstvom dodaného plynu, ani ceny. Čiastočné zníženie dodávok Slovensko dokáže nahradiť plynom dodaným z Nórska, ktorý v súčasnosti Slováci už využívajú. Ako však povedal Helge Lund, generálny riaditeľ nórskej energetickej spoločnosti Statoil, v prípade potreby nedokáže nórska spoločnosť nahradiť export z Ruska. A tu môžu obavy nadobudnúť reálne rozmery.

 

Ficove obavy z dopadu ekonomických sankcií namierených voči Rusku sa zdajú byť už dnes na mieste. Len ťažko možno uveriť slovám Ruskej strany o technických závadách v dodávke plynu. Každý, kto aspoň sčasti sleduje konflikt na Ukrajine dobre vie, že Rusi využívajú plyn ako nástroj na reakciu voči uvaleným sankciám a sú si vedomí jednak závislosti Európy od Ruska v tejto oblasti a možno povedať, že aj obdobia, v akom dochádza k „ náhodným technickým problémom“.

 

Na mieste je otázka, odkiaľ štáty Európskej únie získajú dostatočné množstvo plynu v prípade, že Rusi prestanú dodávať plyn úplne a za akú cenu. Výpadok dodávok, ktoré doteraz zabezpečoval Ruský Gazprom Európskej únii nebude možné nahradiť. Podľa tajomníka Talianskeho ministra energetiky Claudia De Vincentiho by sa Európa vyrovnala aj s väčším výpadkom plynu z Ruska… zvládne bez neho mesiac, možno aj viac. Spoliehať sa na to, že v prípade zastavenia dodávok má Európa dostatok plynu na mesiac a pol sa mi zdá prinajmenšom krátkozraké. Namiesto toho, aby Európska únia predišla takejto situácii, uspokojuje sa s dostatočnými kapacitami zásobníkov a náhradných zdrojov dodávok tejto strategickej suroviny a veselo prilieva na Ukrajine olej do ohňa.