Aké programové konferencie máva napríklad OĽaNO?

19. októbra 2016, Roman Novák, Nezaradené

Programová konferencia je jedným z typických znakov tzv. štandardných politických strán. Ľudia sa smejú na tom, že Smer si na programovej konferencií upevňuje svoju marxistickú ideológiu, ale spýtajte sa sami seba, že či sa náhodou názory ľudí vo vnútri pravicových strán tak trochu nerozchádzajú aj preto, lebo im chýba akási prirodzená jednotná ideologická línia. Podľa mňa to tak je.

V posmechoch ľudí je viacero problematických faktov. Prvým z nich je fakt, že z politologického hľadiska je Smer vnímaný skôr ako stredo-ľavá strana, čo má od marxizmu veľmi ďaleko. Je to spôsobené najmä tým, že sa Smer už dlhšie neprezentuje čisto ľavicovou politikou, ale vďaka ochote inšpirovať sa aj u konkurentov do tejto politiky pridáva aj pravicové prvky, čo opozícii samozrejme moc nevyhovuje. Zaujímavé je to, že pokiaľ sa pravicový politik rozpráva s voličom Smeru, snaží sa mu nahovoriť, že Smer nie je sociálno-demokratickou stranou, zatiaľ čo keď rozpráva so svojim voličom, tak tvrdí, že v Smere sú samí pohrobkovia horkého socialistického režimu – kde je teda pravda? Alebo sú dve pravdy? Blbosť. Jednoducho pravicové strany s údajnou pravdou manipulujú tak, ako im to v danom momente vyhovuje.

Predstavme si teraz programovú konferenciu OĽaNO. Do tej by naozaj nebolo potrebné investovať veľké peniaze a vytvoriť jej program by mohol aj priemerný marketingový poradca. Nie je predsa stratégiou OĽaNO vytvoriť na takomto type konferencie niečo odborné, ale poradiť sa o tom, že aké plagáty haniace ich partnerov vytvoriť, aké diskotričká si priniesť do parlamentu, čo nakresliť na kampaňové autá a ako pomáhať Igorovi zatierať jeho zlodejiny na daniach. Naviac, na konferenciu OĽaNO by stačila jedna seminárna miestnosť, keďže o nejakej štruktúre sa v tejto strane ani náhodou nemôžeme baviť.

Aký je teda záver v konferenčnom súboji Smer vs. OĽaNO? Smer prežíva na politickej scéne dlhodobo na špici aj vďaka tomu, že z neho odchádza minimum ľudí a že každý pozná základné programové a ideové priority strany. Z pohľadu voliča je Smer predvídateľný a ľudia teda presne vedia, čo môžu od Smeru vo vláde očakávať. Opačným prípadom je spomínané OĽaNO, ktoré konferenciu asi nikdy mať nebude a vzťahy vo vnútri tohto hnutia sú na základe zásadných rozdielov medzi jednotlivými poslancami často veľmi napäté. Toto hnutie je naviac absolútne nepredvídateľné pre voliča.

Tak snáď už rozumiete, že prečo je potrebné organizovať podobné programové konferencie…