Pozitívne predpovede EÚ pre Slovensko

14. novembra 2016, Roman Novák, Nezaradené

Ak by sme sa dnes mali riadiť názorom opozície na hospodárske výsledky Slovenska, asi by sme tu nežili práve najšťastnejší život. Ja však bez vplyvu médií a sám za seba môžem potvrdiť, že krajina viditeľne napreduje. Opozičníkom to síce prekáža, lebo to nie sú oni kto posúva krajinu dopredu, ale aspoň preukazujú svoj charakter a potvrdzujú fakt, že im ide o seba a nie o krajinu a jej občanov.

Najbližšie roky na Slovensku by sa podľa Európskej Komisie (ďalej len EK) mali niesť v znamení jedného z najvyšších rastov ekonomiky v eurozóne a v EÚ. Rok 2016 prináša rast v eurozóne na úrovni 1,7 %, v EÚ na úrovní 1,8 % a na Slovensku dosiahneme 3,4 %, čím sa zaraďujeme medzi najlepšie štáty. V roku 2017 je očakávaný rast HDP pre eurozónu 1,5 % a pre EÚ 1,6 %. Slovensko by malo dosiahnuť úroveň 3,2 %, čím sa opäť zaradí do TOP 5 v oboch priestoroch. V roku 2018 by sme sa mali prekonať, keďže dosiahneme rast na úrovni 3,8 % a prvú priečku v eurozóne aj v EÚ.

Pozitívny vývoj EK pre Slovensko očakáva aj v oblasti zamestnanosti resp. nezamestnanosti. Nezamestnanosť by mala v roku 2017 klesnúť na úroveň 8,7 % a v roku 2018 dokonca na úroveň 7,5 %. Ešte donedávna som tému nezamestnanosti považoval v kontexte Slovenska za veľmi nešťastnú. Fakt je však ten, že prilákanie rôznych investícii a postupné zlepšovanie podmienok pre malých a stredných podnikateľov reálne vedie k znižovaniu jej miery. Postupne sa približuje k úrovni, ktorú ekonomická teória považuje za ideálnu – čaká nás však ešte dlhá cesta.

Zdravý rast cien, ktorý sa v rokoch 2017 (0,8 %) a 2018 (1,4 %) je určite lepšou správou ako deflácia, ktorá je predpokladaná pre tento rok. Zadlženosť Slovenska by sa mala v roku 2018 znížiť na 51,5% HDP v porovnaní s týmto rokom, kedy činí 53,3% HDP.

Ekonomické výsledky teda dávajú okrem iného aj odpoveď na otázku, prečo opozícia v poslednom čase rieši vyslovene slabé a neodborné témy. Nemá tu čo kritizovať, možno jedine to, že akým spôsobom sa výsledky pretavujú do života občanov. Tu však nie je problém s tým, že by Smer v tejto veci nič nerobil, ale je tu vidieť rôzne ponímanie ekonómie zo strany ľavice a pravice.