Novinár ako stelesnenie subjektivity

30. novembra 2016, Roman Novák, Nezaradené

Z vlastnej skúsenosti nemám pocit, že by bola žurnalistika obzvlášť žiadaným odborom. Ak by som bol poslancom za SaS, nazval by som novinárov ťuťmákmi, no určite to neurobím. Ja si totižto prácu niektorých z nich vážim, aj keď väčšina padá na veľmi hlboké morálne dno.

Mladí sú dnes vďaka nastaveniu vzdelávacieho systému len prijímateľmi informácie. Nič si neoverujú a nič netestujú. Preberanie politických a spoločenských záležitostí považujú za opúšťanie sa a oveľa viac ich zaujíma kedy si dajú playko s kamarátmi, alebo kedy si pôjdu vypiť. Pri tomto krásnom a bezstarostnom vnímaní sveta im však uniká jedna informácia. Postupne prijímajú väčšinu informácii ako pravdivú a to bez akýchkoľvek pochybností. Fico kradne, lebo to vedia všetci – takáto myšlienka sa v spoločnosti distribuuje dlhodobo. Výsledkom je to, že mnoho ľudí všetko okolo Fica považuje za zlé. Ak niekto príde niekam Fica podporiť, dočká sa často vlny veľmi výraznej nevôle mladých ľudí, ktorí ako keby zabúdali, že aj ľudia s názorom mimo „akože mainstreamu“ majú právo na názor. Ja síce Ficov volič úplne nie som, ale prečo jeho voličov automaticky považovať za menej hodnotných…

Pri drobnej analýze zisťujeme, že opozícia už mala šancu na to aby vládla a aby nám ukázala všetky tie skvelé veci, ktoré má pre Slovensko pripravené niekde pod kabátom. Uvedomme si však, že takmer každá vláda bez Smeru bola v tejto republike nestabilná a neschopná dokončiť jeden volebný cyklus. Čudujete sa teda tým ľuďom? Z logického pohľadu sa prirodzene nie je prečo čudovať.

Novinári sú za svoje myšlienky platení od ľudí, ktorí tieto myšlienky chcú šíriť. Taký novinár nemá vlastný názor, ale len napĺňa stratégiu niekoho kto ho živí. Vy však z toho nič nemáte, tak prestaňte počúvať novinárov ako ovce, lebo oni majú iné motivácie ako vy. Kde sa stratila teória o téze, antitéze a syntéze? Prečo takmer nikto na strednej škole nenadobúda kritické myslenie? Vysvetlenia sú len dve: buď nie je záujem, aby mladí kriticky mysleli, alebo je školstvo nasmerované totálne zlým kurzom.

Kritické myslenie pri tom nemôže fungovať len voči politikom, ale aj voči samotným novinárom, lebo ani náhodou nie je pravidlom, že je pravdivé všetko čo napíšu. Zobuďme sa teda, tlačme na riešenie problémov v oblastiach kde problémy existujú, ale ako občania pri tom zachovávajme plnú objektivitu, lebo novinári objektivitu zjavne nechcú.