Asi najviac skloňovaným štátom za posledné mesiace sa stalo na celom svete Grécko. Krásna krajina s priam rozprávkovými sociálnymi vymoženosťami. Keď som si prečítal článok v jednom českom denníku nemal som vôbec „ pro grécku“ náladu. No nesmieme zabúdať na Lisabonskú zmluvu, ktorú už aj Slovensko ratifikovalo a je pre nás záväzná od decembra minulého roku, a kde sa okrem iného konštatuje , že jednotlivé členské štáty majú povinnosť solidárne sa podieľať na problémoch súvisiacich priamo so záujmami EÚ.
Aj na Slovensku sú k tejto téme protichodné názory. Asi najviac si protirečil redaktor z PLUS 7 dní, kde v úvode článku hrubo odsudzuje správanie slovenskej vlády, no od polovičky jej dokonca vyčíta zdržanlivý postoj voči vyplateniu pôžičky, ktorý by mohol ohroziť záujmy celej Európy. Za zmienku stojí pripomenúť občanom, že im 6 roky vôbec nevadili európske fondy, ktoré nám dopomohli dobudovať inžinierske siete, zrekonštruovať školy a iné aktivity v rámci ochrany životného prostredia. Celkový rozdiel od roku 2004 do súčasnosti medzi príjmami, ktoré boli poskytnuté SR a príspevkami do rozpočtu EÚ predstavuje 1,2 mld eur. Je pozoruhodné, že nikomu z nás nevadili tieto nenávratne príspevky zo spoločnej kasy, kde poctivo prispievalo aj Grécko.
Preto je na mieste si skôr položiť otázku ako by sa zachovala naša opozícia, ktorá tento krok tak vehementne odsudzuje. Tak napríklad predseda KDH ešte ako komisár za SR nám nadiktoval nevýhodnú odstávku jadrového reaktora , ktorý patril medzi jeden z najmodernejších v Európe. Potom pán Mikloš a Dzurinda, ktorý by dokázali predať aj posledný majetok sú tí poslední, čo si môžu dovoliť kritizovať tento krok vlády.
Podľa mňa je na mieste sa skôr zamýšľať nad príčinou vzniku tohto problému ako sa handrkovať na pomoci Grécku. Veď , čo robil Barosso celé tie roky, ako mu chodili účtovné závierky a nevšimol si enormne rastúci deficit. Jednoznačne by sa nemali tieto štáty zamerať aj na banky, ktoré roky z tohto stavu profitovali a konečne vytvoriť povinné fondy pre banky, kde by odvádzali prevenčne 50 percent zo zisku z požičiek pre štáty, kým sa neskončí ich rozpočtové provizórium.
Celá debata | RSS tejto debaty