Prezidentove zvláštne zmýšľanie

Prezident Kiska si síce veľmi dobre pamätá dátumy niektorých konkrétnych sviatkov, ale na niektoré oficiálne v jeho hlave už nejako neostáva miesto. Nie je to až tak dávno, keď hlava štátu absolútne odignorovala sviatok sv. Cyrila a Metoda. Akcia vďaka jeho absencii na oslavách mohla byť kritizovaná ako akcia Smeru a prezident tak minimálne v očiach novinárov a ich slepých podporovateľov splnil svoju dôležitú úlohu v tento sviatok.

Úplne inak sa „prezident všetkých Slovákov“ zachoval v prípade, keď sme si pripomínali deň rómskeho holokaustu. V tomto prípade už prezident na sviatok absolútne nezabudol a jeho pripomínanie si sviatku, ktorý na Slovensku nie je ani oficiálny, bolo viac ako výrazné. Smutné, ale poučné.

Ja samozrejme nemám nič proti tomuto sviatku, ktorý pre Rómov asi niečo znamená a myslím si, že nie je nič zlé na tom, keď si ho prezident normálne pripomenie. Ale pokiaľ si ho pripomenie v situácii, kedy ignoruje niektoré národné sviatky, nie je to normálne. Sviatok sv. Cyrila a Metoda nám pripomína naše spoločné národné dejiny a jednu z etáp, ktoré prispeli do našej kultúry. Solúnski bratia dokonca ovplyvnili oveľa väčšiu paletu ľudí.

Konkrétne slniečkárske médiá si v súvislosti s týmto rómskym sviatkom nevšimli prezidentov dvojaký meter, ale ľudí v diskusii pod jeho statusom na sociálnej sieti. Niektoré komentáre boli naozaj nechutné a nespravodlivé. Avšak nebolo ich určite toľko, aby na ne médiá nutne museli upozorňovať. Niekedy sa diskutéri proste len snažili z prezidenta dostať vyjadrenie názoru na obrátený rasizmus, alebo sa ho pýtali, že prečo podceňuje utrpenie Slovákov v holokauste a hovorí len o Rómoch. V poslednom čase sú nepatriotické kroky vyslovene súčasťou prezidentovej povesti. A to nás vedie k myšlienke, že naozaj nie je prezidentom všetkých Slovákov.

Ďalším záhadným rozhovorom bol minulotýždňový rozhovor u Braňa Závodského na rádiu Expres. V tomto rozhovore to miestami vyzeralo až na úplné popieranie slovenského utrpenia v rámci vojny.

Pokiaľ sa teda hovorí, že prezidentovi nie je čo vyčítať a že je to náš najlepší prezident, pravdepodobne by si mal zosadiť ružové okuliare. Nebudem robiť posledné a zásadné súdy, ale prezidentova osoba sa v mojich očiach vyvíja veľmi zvláštne.

Šefčovič môže predstavovať rovnováhu v spoločnosti, Mistrík nie

15.01.2019

Sledovať médiá a opozíciu v týchto dňoch, to je pomaly lepšie, ako keby v kinách vyšiel nový Harry Potter. Od oznámenia pravdepodobnej kandidatúry Maroša Šefčoviča na prezidenta SR, je v jednotlivých redakciách, v ktorých majú niektorí novinári Kiskov portrét možno aj na stole, veľmi rušno. Niet sa čo čudovať, Smer proti tejto skupine ľudí už takmer naisto [...]

Šefčovič má kvality a vlastnosti dobrého prezidenta

11.01.2019

Nezaujatý a poctivý volič sa pri týchto prezidentských voľbách doteraz pravdepodobne obával o svoju voľbu v marcových prezidentských voľbách. Kandidáti naozaj nevyzerali veľmi príťažlivo, keďže medzi nimi boli väčšinou ľudia, ktorých si v úrade prezidenta vieme predstaviť možno tak v nejakej karikatúre, alebo komédii. Neviem, čím to je, ale aj keď sa objaví [...]

Sulík a Kočner – dvojica s vplyvom

06.12.2018

Dnes doobeda som s nechuťou zastihol článok o nahrávke Gorila, ktorej originál mal vlastniť podnikateľ Kočner a ktorý mal ukázať, resp. prehrať, vtedajšiemu predsedovi parlamentu Richardovi Sulíkovi. Nemyslím si, že je z pohľadu Sulíka šťastnou stratégiou stále dookola uverejňovať útržky z rozhovorov s Kočnerom. Už len fakt, že sa s ním ako predseda parlamentu [...]

Iran Protests

Rada OSN pre ľudské práva nariadila vyšetriť zásahy Iránu proti demonštrantom

23.01.2026 21:12

Podľa mimovládnych organizácií sa počet obetí pohybuje od 5000 do 20 000.

plaváreň, rekonštrukcia, Brezno

Kritika rekonštrukcie breznianskej plavárne spustila lavínu reakcií. Primátor hovorí o klamstvách

23.01.2026 20:00

Polstoročnú plaváreň v metropole Horehronia kompletne rekonštruujú. Mesto čelí kritike, že v Liptovskom Hrádku postavili úplne novú oveľa rýchlejšie a lacnejšie. Čo na to primátor?

Russia Ukraine Tymoshenko

Za Tymošenkovú, podozrivú z korupcie, zložili kauciu určenú súdom

23.01.2026 19:33

Súd jej 16. januára výmenou za slobodu až do vynesenia súdneho verdiktu uložil kauciu vo výške 33 miliónov hrivien.

Switzerland Bar Fire

Tragédia v švajčiarskom stredisku: spolumajiteľ baru ide na slobodu po zaplatení 200-tisíc frankov

23.01.2026 18:55

Príčina požiaru je stále predmetom vyšetrovania.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 115
Celková čítanosť: 595971x
Priemerná čítanosť článkov: 5182x

Autor blogu

Kategórie

Odkazy