Ani po čiastočnom víťazstve v župných voľbách sa opozícia nespráva voči svojim voličom zodpovedne. Motív voľby kohokoľvek okrem Smeru je teda aj naďalej ten jediný tromf, ktorý jej ostáva v rukách. Takýto štýl politiky však nie je udržateľný.
Víťazstvo v župných voľbách býva často preceňované. Opozícia si privlastňuje aj úspechy ľudí, ktorí do nej fakticky nepatria. Robí tak napríklad v prípade Lunterovho víťazstva v BBSK, pri čom úplne zabúda na fakt, že Smer tohto kandidáta podporoval oveľa skôr, a zároveň zabúda, že podpore opozície predchádzali niekoľkotýždenné spory o to, že kto vo voľbách vedie, aké prieskumy by mali byť brané v úvahu a podobne. Podpora Luntera zo strany opozície nastala až v momente, kedy si Martin Klus uvedomil svoje minimálne šance vyhrať. Odstúpenie tohto kandidáta bol však skôr ľudský a individuálny krok, nie opozičný.
Ale dobre, dajme tomu, že pripíšeme opozícii aj to, čo si chybne nahovára. V tom prípade by sa opozícia mala začať správať štátnicky – pretože už nezastupuje len samú seba, ale aj nemalé množstvo ľudí. Aká je ale realita? Realita potvrdzuje domnienky, že opozícia nie je schopná vládnuť.
Namiesto jednotnejšieho vystupovania, ponúkania jasnej alternatívy a vytvárania kvalitného programu, sa nám opozícia aj naďalej rozkrajuje na stále menšie a menšie kúsky. Sulík sa ešte pred pár dňami v relácii tváril, že je jasným budúcim premiérom a že mu ostáva už len rozmýšľať nad tým, že ako bude vyzerať program budúcej vlády. Nuž, SaS chce byť zjavne vládnou stranou… smiešne, keďže táto strana nemá vysporiadané ani len vlastné vnútorné vzťahy.
A tak sa nám táto „budúca hlavná vládna sila“ rozpadá priamo pod nosom predsedu Sulíka. SaS sa štiepila už v minulosti, pri čom odišli veľmi významné osobnosti tejto strany – najmä Mihál, Miškov, Krajcer, Kollár a ďalší. Odišli nie len významné osobnosti, ale aj množstvo bývalých ministrov a odborníkov, ktorí so smerovaním strany neboli spokojní. V dnešnej dobe je výrazný odchod Poliačika, ktorého bude pravdepodobne nasledovať aj Nicholsonová. Tu už sa síce nedá hovoriť o odborníkoch, ale o významných osobách strany určite áno.
Je na mieste otázka, že ak sa SaS štiepila doteraz, prečo by to nemalo pokračovať? Navyše, v kombinácii s lídrami ostatných strán ako Matovič, Danko, Kollár a Hlina sa asi stabilná vláda nedá zložiť. Tak sa trochu zobuďme.
SaS je volená na Slovensku v Bratislave a okolí ...
Celá debata | RSS tejto debaty